U Starom dvoru danas je predstavljen rad Sekretarijata za obrazovanje u 2008. godini. Prezentaciji su prisustvovali Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, Aleksandar Antić, predsednik Skupštine grada, članovi Gradskog veća, predstavnici Ministarstva prosvete, gradskih sekretarijata i javnih komunalnih preduzeća.
Gradonačelnik Đilas rekao je da će i u narednoj godini ulaganje u obrazovanje biti jedan od prioritetnih zadataka grada.
– Već u januaru ćemo početi izgradnju škole u Kaluđerici, u toku je tender za izgradnju škole u Borči, kao i izrada projekata za škole u Leštanima i Višnjičkoj banji. U ovom trenutku dograđuje se devet škola i fiskulturnih sala, a naša je ideja da u sledeće dve do tri godine nijedna škola, koja za to ima mogućnosti, ne bude bez sale za fizičko. Video-nadzor ima 70 odsto škola, a do kraja sledeće godine sistemom nadzora biće pokrivene preostale. U saradnji sa MUP-om, i uz razumevanje ministra Ivice Dačića, 55 odsto škola sada ima školskog policajca, a od 1. septembra iduće godine na ovaj način će biti obezbeđene i sve ostale. Pored škola završenih ove godine, izgrađene su još i škole u Galenici i, uz pomoć Ministarstva prosvete, škola u Altini, koje će prve đake primiti 1. septembra 2009. godine. Izgradnja novih vrtića i škola i njihovo opremanje biće prioritet i naredne godine, tako da ćemo se nadalje u velikoj meri baviti decom Beograda – rekao je Dragan Đilas.
Vladimir Todić, gradski sekretar za obrazovanje, podsetio je da je 50 odsto budžeta ovog sekretarijata, tj. oko 2.000.000.000 dinara, utrošeno za investicije i najviše za izgradnju novih školskih objekata.
– Izgrađene su tri nove škole, u Surčinu, Stepojevcu i Novoj Galenici, potpisan je ugovor za izgradnju četvrte, škole u Kaluđerici, a u toku je i tender za školu u Borči. Renovirali smo i izgradili više od 30 fiskulturnih sala, sanirali 40 školskih objekata, a u više od 90 škola obavljeni su različiti radovi manjeg i većeg obima. U više od 70 odsto škola nabavljeni su nameštaj, računari i druga pomagala. Tokom iduće godine, do juna meseca, biće završeno još nekoliko fiskulturnih sala, pokrenućemo izgradnju još dve škole i pripremiti projektnu dokumentaciju za još dve – u Višnjičkoj banji i Leštanima. Svi ovi poslovi predstavljaju deo napora Grada Beograda da se pitanje školske infrastrukture završi do 2012. ili 2013. godine, čime ćemo potpuno izjednačiti uslove školovanja na celoj teritoriji grada. To je naša obaveza jer je to jedan od uslova za integraciju u evropske obrazovne tokove – rekao je Vladimir Todić.
Gradski sekretar za obrazovanje zahvalio se Ministarstvu prosvete na saradnji u mnogim dosadašnjim projektima, kao i na učešću u izgradnji pojedinih školskih objekata, poput škole u naselju Altina. On se zahvalio i predstavnicima javnih komunalnih preduzeća koja su, prativši rad Sekretarijata za obrazovanje, doprinela da svi poslovi budu završeni efikasno i na vreme.
Govoreći o razvojnim projektima u oblasti obrazovanja, Dragica Moro, zamenik gradskog sekretara za obrazovanje, rekla je da su projekti u oblasti sprečavanja nasilja i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci jedan od dominantnih zadataka ovog sekretarijata. Tako su tokom protekle godine pokrenuti brojni projekti, počevši od „Droga je nula – život je jedan” do „Lepše je bez petardi – slavimo bezbedno”. Sekretarijat za obrazovanje aktivno učestvuje i u projektu Dragane Ognjenović „Moj stočić”, namenjenom deci sa smetnjama u razvoju, čime se pokazalo da ova deca mogu napraviti prava mala umetnička dela. Sekretarijat je i potpisnik protokola o saradnji na međunarodnom nivou sa gradovima Čikagom, Tampereom i Pekingom. Pored toga, ovaj sekretarijat ulaže i u usavršavanje nastavnog kadra i učestvuje u brojnim projektima namenjenim beogradskim srednjim školama.